Share
Credit calculation
Quantity :
Due date :
Interest rate : %
Statistics
Didim Türkiye’ nin ilk vegan kenti oluyor
02/08/2016
Didim, dünyada Barcelona’dan sonra ikinci vegan kenti oluyor. Bunun için önümüzdeki Nisan ayında ilçede festival düzenlenecek. Festival sayesinde Didim’in yöresel mutfak zenginliğinin yanı sıra ilçenin tarihi ve turistik yerleri tanıtılacak. Yurt içinden

  Didim Belediyesi tarafından fahri hemşerilik beratı verilen Turizmci Hüseyin Baraner’in önerisi ile fizibilite çalışmaları yapılan ve hazırlanması, şekillenmesi için bir çok görüşme yapılan Didim Vegan Vejetaryen Festivali 2017 Nisan ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. İstanbul’da Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği başkanı Ebru Arıman ile görüşmeler yapan Didim Belediyesi yetkilileri Didim’in dünyanın ikinci Türkiye’nin ilk Vegan Kenti ilan edilmesi ve Nisan ayında vegan festivali yapılması konusunda fikri birliğine vardılar.
  BARCELONA FESTİVALİ İNCELENECEK
Barcelona’dan sonra dünyada Vegan dostu ilan edilen ikinci şehir olacak Didim’de yapılması planlanan festival için Barcelona’da gerçekleştirilen festivalin yapılış modeli de incelenerek hazırlıklar başlayacak. Nisan ayında yapılacak festival için Uluslararası Vegan topluluklarına duyurular yapılacak, festivalin öncesinde ve devamında lokantaların ve otellerin menülerine vejetaryen yemekler eklenecek. 
 Didim’in Türkiye’deki ilk vegan kent olmasından dolayı Türkiye Veganlve Vejetaryen Topluluğun dergisi olan Veg & Nature’nin yaz sayısında Didim’e yer verildi. Dernek Başkanı Ebru Arıman’ın kaleme aldığı yazıda Didim’in Vegan kenti olmasından övgüyle söz ederken diğer yandan Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın konuya gösterdiği önemden de bahsedilip yapılan röportaja yer verdi.
SÖZLEŞME İMZALANMIŞ
Türkiye Vegan ve Vejetayenler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olan Arıman yazısında Nisan 2016 yılında  düzenlenecek festivali için Türkiye Vegan ve Vejetaryenler Derneği ile Didim Belediyesi arasında bir sözleşme yapıldığından bahsedilen yazıda festivale yerli ziyaretçilerin yanı sıra yabancı katılımcılarında olacağı ve festivale uluslararası bir içerik katılacağından bahsedilip festival ile Didim’in tarihi ve turistik özellikleri yanı sıra mutfak zenginliğini de tanıtmayı amaçladıklarını belirtiliyor. 
  TURİZMCİLER ÜMİTLİ
Konuyu yakından takip ettiklerini belirten turizmcilerden Didim Ticaret Odası Strateji Geliştirme Komisyonu Başkanı Hikmet Atilla, “2017 Nisan ayında Didim’de birinci Uluslararası Vegan Festivali düzenlenecek. Markalaşmak için önemli bir adımdır. Didim'in konumu, tarihi ve turistik yerleri açısında bu festivalin dünyanın en önemli Vegan Festivaleri arasına gireceğine inanmaktayım” dedi
VEGAN DOSTU ŞEHİR?
Festival öncesinde ve sonrasında Didim resmi olarak kendini vejetaryen-vegan dostu şehir ilan ettiğinde söz konusu karar, şehir için bir vejetaryen rehber oluşturmak ve tüm şehir sakinlerini haftada 1 gün etsiz beslenmeye teşvik etmek anlamı taşıyor. Dünyanın ilk Vegan Kenti olan Barselona Belediyesi kendisini Vegan Dostu şehir ilan ettikten sonra yemek hizmeti veren işyerlerinde topluca yürütülen “Etsiz Pazartesi” kampanyasını da yaygınlaştırmaya çalışıyor.

 


Kaynak: ERDEM ÖZDEN
410 times read.
Contact us
Altınkum mah. Atatürk bul. No:26/B-3 Didim AYDIN TURKEY
+90 536 927 02 67
+90 256 813 13 11
+90 256 813 13 11
info@didimergunemlak.com
Exchange Rates
Type of currency Purchase Marketing
Dollars 3.9087 3.9157
4.8245 4.8332
UK pounds 5.5235 5.5523